Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

JES IZOLACJE - STYROPIAN - TYNKI - OKNA - Najtaniej!

Zgierz

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

"Zielone dachy" w zgodzie z naturą

Autor: JES IZOLACJE - STYROPIAN - TYNKI - OKNA - Najtaniej!, publikacja: 2014-07-03

To wspaniałe specjalne pokrycie dachowe, składające się z wielu warstw struktury z umieszczonym na jej wierzchu podłożem gruntowym, na którym posadowiona jest roślinność.

Zdjęcie nr 1

Zielony dach to nie tylko ładny wygląd ale również bardzo praktyczna zaleta a mianowicie, zielony dach utrzymuje dom chłodny latem czyli można powiedzieć, że spełnia role darmowej klimatyzacji oraz bardzo dobrze izoluje pomieszczenie w porze zimowej.

"Dachy zielone" znajdują coraz większe zastosowanie w architekturze budowlanej, powstają i znajdują zastosowanie nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również na starych już istniejących domach. Metoda wykonania "dachu zielonego" jest bardzo prosta.

Metoda wykonania "dachu zielonego"

Zdjęcie nr 2

Po sprawdzeniu całej powierzchni dachu przystępujemy do układania poszczególnych warstw na stropie. Najważniejszą sprawą jest sprawdzenie szczelności, usunięcie wystających przedmiotów i ewentualne naprawienie usterek. Najlepszym miejscem na “ ułożenie dachu zielony” są dachy płaskie o niskim spadku od 2 do 30%.

  1. W pierwszej kolejności zabezpieczamy strop HYDROIZOLACJĄ przed przedostaniem się wilgoci do stropu budynku, najlepiej do tego celu mogą posłużyć papy z folią miedzianą lub folie PCV, HDPE o grubości od 0,8mm.
  2. Następnie układamy warstwę TERMOIZOLACYJNĄ, która pełni rolę izolacyjną dachu w tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie położenie płyt styropianowych XPS-Styrodur, płyty posiadają bardzo niską nasiąkliwość.
  3. Kolejną warstwą jest ułożenie warstwy ZABEZPIECZAJĄCEJ chroniącej niższe warstwy przed rozwojem korzeni, możemy tutaj zastosować geowłókninę polipropylenową 110-140g/m2.
    Zdjęcie nr 3
    Zdjęcie nr 4
  4. Wykonujemy kolejno warstwę DRENAŻU, która zbiera i odprowadza wodę oraz zapewnia korzeniom roślin odpowiednie napowietrzenie. W szczególności polecamy żwir o uziarnieniu 8/32mm lub keramzyt. Grubość warstwy powinna być od 10-30cm w zależności jakie zazielenienie chcemy uzyskać na “dachu zielonym”.
  5. Montujemy warstwę FILTRUJĄCĄ – geowłóknina o gramaturze 150-200g/m2
    6. Układamy warstwę ROŚLINNĄ – wyróżnia się 2 rodzaje roślin do sadzenia na “dachach zielonych” - roślinność ekstensywna czyli niska, dekoracyjna np. rośliny stepowe, mchy, rośliny z ogródków skalnych lub intensywna – trawy, niskie krzewy, kwiaty. Należy przy tym pamiętać, że niska roślinność nie potrzebuje montażu instalacji nawadniających natomiast zielenią intensywną należy się bardziej opiekować, potrzebne będzie ich podlewanie-nawadnianie.

Podsumowując

Kto zdecyduje się na wykonanie “zielonego dachu” na swoim budynku może być pewny, że będzie miał wspaniałe miejsce dla swojego wypoczynku, relaksu a jednocześnie ograniczy hałas wewnątrz budynku w zimie zapobiegając dużym stratom ciepła, a latem będzie miał wewnątrz budynku wspaniały chłód.

Należy pamiętać, że “zielone dachy” sprzyjają również rozwoju różnym gatunkom zwierzą, które znajdują tam schronienie.



Opracowano:
Sylwester Borowiak
"JES" SYLWESTER BOROWIAK

Tarasy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 499 Specjalistów od Tarasów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: